přírodní památka Železniční zářez
V pražských Hlubočepích nalezneme řadu zajímavých přírodních lokalit. Jednou z nich je přírodní památka Železniční zářez, vyhlášená roku 1988 (dle Wikipedie roku 1964) na ploše 0,55 hektaru. Stavba železniční trati z Prahy do Rudné si v poslední čtvrtině 19. století vyžádala řadu náročných stavebních úprav. V Hlubočepích musel být ve skále vylámán několik metrů hluboký oboustranný železniční zářez. Ten odkrývá sled vrstev středního devonu – hranici mezi chotečskými vápenci a srbskými břidlicemi. Místo je již od prvopočátku proslulým nalezištěm zkamenělin – zejména suchozemských devonských rostlin (Rellimia, Protolepidodendron, a další), ale i fauny (např. goniatitů či nautiloidů). Lokalita je chráněna především pro své geologické hodnoty, nachází se zde však i fragment společenstev skalní stepi. Současná fauna lokality je poměrně chudá. Za zmínku stojí jen výskyt teplomilných druhů měkkýšů a střevlíků.
V těsném sousedství železničního zářezu přes trať přechází po „dolním“ Hlubočepském viaduktu trať „Pražského Semmeringu“: Zejména v počátcích provozu (kdy ještě nebylo okolí zarostlé dřevinami) byl pohled na trať procházející zářezem spolu s viaduktem v pozadí vděčným cílem nejednoho fotografa. Na opačné straně zářezu vede přes trať zrekonstruovaný dřevěný most. Po něm procházela původní cesta spojující Hlubočepy s dnešním Barrandovem. O pár desítek metů dál a o několik metrů výše pak po dalším mostě přecházela trať pražského Semmeringu po dalším mostě. Z něj se zachovaly kamenné opěrné zdi poblíž současného přemostění Kosořskou ulicí.
Přístup: K přírodní památce nás dovede cesta od autobusové zastávky Michnovka (autobus linka číslo 120 z Knížecí), vzdálené cca 200 metrů. Na opačnou stranu od zastávky se pak nachází další pozoruhodné chráněné území: přírodní památka Pod školou. Nejbližší železniční zastávka je Praha – Hlubočepy (trať č. 173, od lokality cca 750 metrů).