Kozí Hřbety
Pekelské údolí ztratilo mnoho ze své původní divokosti. Již si není třeba klestit pracně cestu podél břehu, jak tomu bylo v počátcích turistiky. Na počátku 20. století byly především zásluhou Bartoňů z Dobenína nákladně zbudovány pohodlné chodníky, nedlouho poté se k Pekelskému mlýnu prodrala i silnice (zajišťující přístup k pevnostní linii okolo Dobrošova z vnitrozemí). Dnes již máme široké cyklostezky, těšící se velkému zájmu cyklistů, jak podél Metuje, tak i podél Olešenky a v Pekle parkoviště, praskající o víkendech ve švech.
Onu romantickou divokost si však částečně uchovaly skalnaté Kozí hřbety, tyčící se vysoko nad údolím Olešenky. I tudy nás provede jedna z těch prvorepublikových cest, zbudovaných tak, že se bez větších zásahů zachovaly dodnes. Snad právě se stavbou cesty souvisí nápis na jedné ze skal:
KOZÍ HŘBETY
JOS. BARTOŇ
z DOBENÍNA
1925
Nad námi vystupují několikametrové skalní výchozy, svah pod cestou je pro změnu pokrytý suťovisky a kamennými moři.
Na jednom ze skalních bloků je vyobrazena koruna, nápis Louisenplatz a letopočet 1896.
Jediná zmínka o kameni, která se ke mně donesla, hovoří o spojitosti s rodem Schaumburg-Lippe. Z toho by se dalo usuzovat na jméno Luisy dánské, dánské princezny a nejstarší dcery Fredericha VIII. Dánského. Ta se 5. května inkriminovaného roku (ve věku 21 let) provdala za držitele náchodského panství Friedricha (Fridricha Viléma) zu Schaumburg-Lippe. Svatba samotná však proběhla v daleké Kodani. Manželství, ze kterého vzešly tři děti, však nebylo šťastné a trvalo ani ne deset let. Louisa totiž po několika týdnech churavění umírá 4. dubna 1906 na zámku v nedalekých Ratibořicích, údajně na zánět blan – meningitidu (kolovaly drby, že onemocněla poté, co se pokusila utopit v zámeckém jezírku). Fridrich se později ještě jednou oženil. Po 2. světové válce byl v roce 1945 coby němec odsunut (a ještě téhož roku měl zemřít v Kladsku).
Při modře značené trase směřující z Kozích hřbetů k Borové pak stráží rozcestí lesních cest (přímo pěticestí) kámen, umístěný jak nápis hlásá: K 10leté samostatnosti Josef Bartoň z Dobenína. Pro ty, co by snad nevěděli, o čem je řeč, jsou na pravé straně kamene vytesány letopočty 1918 a 1928.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
turistické možnosti:
a) pěší turistické trasy
modrá Pod Kašparkou (2,5 km) - Borová (4 km) - U Jedle (5,5 km) - Dlouhé (6,5 km) - dále po červené Olešnice v Orlických horách
modrá Pod Dubovicí (1,5 km) – Dobrošov (5 km) - Dobrošov, Jiráskova chata (6 km) – Amerika (6,5 km) – Běloves, lyžařský vlek (9 km) – Náchod u pivovaru (10 km) – Náchod, žel.st. (10,5 km)
cesta není vhodná pro jízdní kola.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
doprava, dopravní spojení:
nejbližší autobusová zastávka se nachází u Bartoňovy útulny v Pekle (sezónní víkendové spoje z Nového Města nad Metují; 3,5 km); v ostatních případech lze využít autobusových zastávek na Dobrošově, v České Čermné a v Borové (vzdáleny cca 4,5 km; autobusová linka Náchod - Česká Čermná - Nový Hrádek, náměstí (zde návaznosti směr Nové Město nad Metují, Dobruška, Olešnice v Orlických horách))
nejbližší železniční stanice: Náchod (8 km), Nové Město nad Metují (9,5 km)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
mapa: