Plasnice
Horská ves Plasnice se nachází v nadmořské výšce 690 m n.m na dohled od výrazného vrcholu Špičáku (nejvyššího bodu Podorlické pahorkatiny). Jeho špičatost ještě umocňuje opuštěný lom, který proměnil původní svah k Plasnici ve skalní stěnu. Roztroušená zástavba domků a horských chalup se nachází na hranici CHKO Orlické hory při pramenech potoka Hluky (levostranný přítok Zlatého potoka - Dědiny u Kounova).
V zimě při cestě do hor od Dobrušky mnohdy právě u Plasnice přichází ta pravá zima (zvláště co se sněhu týče). Německy se vesnice nazývala Plassnitz. Před druhou světovou válkou bylo zdejší obyvatelstvo převážně německé národnosti. Život zde rozhodně nebyl lehký. Zdejší políčka byla velmi chudá. Zářný výdělek nepřinášela ani namáhavá (a nebezpečná) práce v lese, ani hojně rozšířené domácí tkalcovství.
V roce 1537 (1544) se při dělení framburského panství připomínají plasnické louky. Ves samotná vznikla nejspíše koncem 16. či počátkem 17. století. Poprvé je prý připomínána roku 1635.
V roce 1651 už ale měla Plasnice 219 obyvatel (rychtářem byl tehdy Kryštof Hoffman). Plasnice v té době náležela opočenskému panství, jehož součástí byla až do poloviny 19. století. Poté, za systému samosprávných obcí, tvořila Plasnice společnou obec s Šedivinami. Před druhou světovou válkou žilo v Plasnici okolo 300 obyvatel převážně německé národnosti.
Dnes je Plasnice administrativně součástí Deštného v Orlických horách.
V centru obce se nachází zděná kaple Svaté Rodiny. Zbudována byla v roce 1873 z iniciativy místních obyvatel. Původní dřevěnou předsíň později nahradila zděná, jinak se původní architektonická dispozice téměř nezměnila. Obraz křížové cesty (malba na skle od lidového malíře Wolfa z Rovného) byl přenesen do muzea v Deštném. Chybělo málo a kapli mohl nahradit horský kostelík - plány vznikly v roce 1913, stavbu však zhatily následné válečné události. V kapli je zavěšen zvon, zasvěcený sv. Janu Křtiteli. Zajímavé je, že zvon je starší než kaple, pořízen byl roku 1863 (o 10 let dříve) a dočasně umístěn na provizorní zvonici.
Kromě kaple se ve vsi a jejím okolí nachází několik kamenných křížů.
Učitel, spisovatel a vlastivědný pracovník Karel Michl si jméno Plasnice zvolil pro místo děje knížky Kousky Františka Housky. Z dalšího popisu a okolností je ale zjevné, že si jméno Plasnice pouze vypůjčil. Literární Plasnicí je ve skutečnosti (pár kilometrů vzdálené) Dobré.
Turistické možnosti:
Plasnice se nachází jen pár kilometrů od významných turistických středisek Orlických hor. Turistické trasy procházející přes Plasnici ale patří k těm méně frekventovaným. Můžeme si tak na nich užít krás podhorské a horské krajiny téměř bez lidí.
a) pěší turistické trasy
rozcestník turistických tras se nachází v sousedství autobusové zastávky. Přes Plasnici prochází žlutá turistická značka.
žlutá: Sedloňov - Nad Ruským údolím - Polomský kopec - Vrchmezí
žlutá: Pod Špičákem - Kout - Deštné, Dříš,chata Panorama - Deštné v Orlických horách
b) cyklotrasy
4243 Úhor (1 km) - návaznost na cylotrasu č 22 směr Sedloňov-Olešnice v Orlických horách resp Deštné v Orlických horách-Šerlich
4243 chata Radost (1 km) - Šediviny, kostel (2km) - Prázova bouda (3,5 km) - Lomy (7 km) - Osečnice (9 km) - Skuhrov nad Bělou (13 km)
c) trasy pro běžkaře
Do udržovaných stop lze (je-li dostatek sněhu) nastoupit v Ošerově. Ti, co upravenou stopu nepotřebují, se pak na běžkách mohou vydat po loukách směrem k osadě Gründl či na Šediviny. V posledních letech je ale stále častěji třeba za sněhem pokračovat až k hlavnímu hřebeni. Horské sedlo Šerlich je z Plasnice vzdáleno asi 10 km a můžeme se na něj vyvézt autobusem.
d) další možnosti
Po silnici do Šedivin (dolní část) či přes Končiny do Dobřan.
Dopravní spojení:
Autobusová zastávka Deštné v Orl.h.,Plasnice (autobusy Hradec Králové - Opočno - Dobruška-Deštné v Orl.h., (-Šerlich)
Na křižovatce nad Plasnicí zastavují (0,5 až 1 km) zastavují navíc autobusové linky z Nového Města nad Metují přes Sedloňov do Deštného a též některé další sezónní autobusové linky (cyklobusy, skibusy)