Čihalka
- Končiny, Schnappe, Šnappa,Šnapa, nesprávným překladem vznikl též kdysi užívaný český název Chytačka.
Zástavba horní části Olešnice se rozptýleně táhne podél cesty ke státní hranici a dále do Dušník. Cesta do Dušník vedla (a stále vede) malebným, relativně řídce zastavěným údolím. Jedním z posledních stavení býval statek, jenž byl roku 1869 přestavěn na chatu s vinárnou. Jmenovala se „Schnappe“. Brzy se stala oblíbeným cílem vycházek především pro lázeňské hosty z Dušník. Dnes se chata jmenuje Číhalka a turistům slouží stále.
Poblíž křižovatky cest u hraničního přechodu, asi 1 km dále za Číhalkou) býval Černý kříž - podobnýmu tomu, který vídáme dodnes na Sedloňovském vrchu. Černě natřený dřevěný kříž stával v nejvyšším místě cesty z Olešnice do Dušník a býval pravidelnou zastávkou procesí putujících do Vambeřic. Černý Kříž zmizel beze stopy, nedaleko se však v lese poblíož státní hranice ukrývá kříž kamenný - pravděpodobně smírčí kříž - vysoký 76 cm, a široký 61 cm. Tloušťka byla změřena na 23 cm. O jeho původu se nic neví, dochovala se však pověst, která jeho vznik klade do období třicetileté války. Konkrétně do roku 1639.
V lesích na svazích Vrchmezí (mezi Knížecí cestou a státní hranicí) nalezneme řadu terénních nerovností. Jedná se o pozůstatky po těžbě vápence. Těžba to nebyla příliš významná, sloužila především pro místní potřebu. Za třicetileté války se však zdejší vápno vozilo do Náchoda, kde posloužilo při opevňovacích pracích. V okolí Číhalky se těžila také železná ruda: v takzvaném „Pohraničním lese“ severozápadně od chaty, vlevo od cesty ke státní hranici. Dodnes se zde údajně zachoval až přes 2 metry hluboký příkop - pravděpodobně pozůstatek průzkumné, kutací rýhy, či odvodňovacího příkopu. Nedaleko příkopu lze nalézt velkou trychtýřovitou a ve spodní části zvodnělou prohlubeň - jež je podle odorníků zasutou šachtou, a také řadu menších prohlubní (jde o tzv. pinky - pozůstatky po velmi staré těžbě rud poměrně nehlubokými dnes zasutými šachticemi)
Při státní hranici se na svahu Vrchmezí nachází přírodní rezervace Hořečky (0,57 ha; chráněna od r. 1994), jež je lokalitou hojného výskytu hořečku českého a další významné květeny.
Turistické možnosti:
a) pěší turistické trasy
žlutá Olešnice v Orlických horách, nám (3,5 km)
žlutá Černý kříž, hraniční přechod CZ/PL (0,5 km) dále po červené Zieleniec (PL) nebo Duszniki Zdrój (PL) či po zelené Vrchmezí či Lasek Miejski
b) cyklotrasy
4035 Černý kříž, hraniční přechod CZ/PL (1 km) – dále polská cyklotrasa Podgórze (2 km) – Duszniki Zdrój (5 km)
4035 Černý kříž, hraniční přechod CZ/PL (1 km) – dále č. 4071 Pod Ostružníkem (5,5 km) – Knížecí cesta (8 km) – Pod Sedloňovským vrchem (11 km) – Šerlišský mlýn (14 km) – Šerlich (16 km)
4035 Olešnice v Orlických horách (3,5 km) – U Zelinkova mlýna (6,5 km) – Rokole (11 km) – Údolí Olešenky (16,5 km) – Peklo, Bartoňova útulna (18 km)
c) udržované běžkařské tratě (běžecké lyžování)
1 Černý kříž, hraniční přechod CZ/PL (1 km) – Nad Bělidlem (3,5 km) - Pod Ostružníkem (5,5 km) – Knížecí cesta (8 km) – Pod Sedloňovským vrchem (11 km) – Pod Polomským kopcem (11,5 km) - Bukačka (13,5 km) - Šerlich (pravidelně strojové upravovaná)
2 Černý kříž, hraniční přechod CZ/PL (1 km) - Nad Bělidlem (3,5 km) - Ostružník (5 km) - lovecká bouda pod Vrchmezím (6 km) - Polomský kopec (6,5 km) - Vrchmezí (7,5 km) - Zieleniec, Kamien Rübatscha (9,5 km) (v úseku Nad Bělidlem - Polomský kopec bez strojové úpravy)
Doprava, dopravní spojení:
nejbližší autobusová zastávka:
Olešnice v Orlických horách, náměstí (3,5 km)
na polské straně Zieleniec, Kozia Halla (1 km) (zastávka cyklobusu Náchod - Kudowa Zdrój - Šerlich); Ludowe (3 km, autobusy Klodzko - Kudowa Zdrój)