Nový Hrádek
„Prvním pohledem poznáme, že to městečko chudé, jež nad to za posledních let stiženo bývalo častými požáry.“
Alois Jirásek. Čechy V: Hory Orlické, Stěny
Vysoko nad soutokem Olešenky a Jestřabího potoka se v sousedství rozvalin kdysi majestátného hradu Frymburka rozkládá městys Nový Hrádek, který je v současné době domovem pro zhruba 790 obyvatel.
Vesnice vznikla v podhradí hradu Frymburka snad někdy koncem 13. století. První písemná zmínka však pochází z druhé poloviny století čtrnáctého. Přesněji řečeno z roku 1362. A ještě přesněji z 18 července onoho roku. Tehdy ustanovil Čeněk z Lipé (tehdejší majitel Frymburského hradu) ke kostelu v Hrádku faráře. V té době se ještě v názvu obce neužívalo přívlastku Nový, současná podoba jména pochází nejspíš z 18. století.
Jádrem obce je náměstí, kterému dominuje na jeho severozápadním okraji barokní kostel sv. Petra a Pavla zbudovaný v letech 1721 – 1723 na místě původního dřevěného kostela. Autorem je architekt Jan Blažej Santini. Od roku 1963 je kostel Kulturní památkou.
Na náměstí stojí Mariánský sloup z roku 1747, kamenná kašna z roku 1864 a pomník obětem světových válek. Nejvýznamnější památkou Nového Hrádku je však zřícenina hradu Frymburk.
Školní budova pochází z let 1921 – 1923, sokolovna z roku 1924.
Frymburk
Kdo založil hrad Frymburk (ve starých dobách známý jako Friedenburg), nevíme. Stalo se tak nejspíš někdy na počátku 14. století. Prvním známým držitelem byl Matouš z Frymburka, připomínaný 11. června roku 1354. Dalším známým majitelem byl Jan, řečený Jíra, kastelán Krakovský. V roce 1364 je uváděn Jindřich z Lipé. Téhož roku kupuje Frymburk Jan z Lichtenburka, aby jej o pouhé 3 rok později opět prodal. Novým majitelem se stal Hynek z Dubé, jenž hrad držel spolu se svým bratrem Leškem. Roku 1634 je již Frymburk uváděn jako hrad zbořený.
Do dnešních dob se uchoval zbytek velké hradní věže, část hradeb s bránou a pozůstatky předhradí.
Turistické možnosti:
Na náměstí se nachází rozcestník turistických tras.
a) pěší turistické trasy
červená | (Jiráskova horská cesta) Šibeník (1,5 km) – Dlouhé (2,5 km) – Rzy, u Zelinkova mlýna (3,5 km) – Olešnice v Orlických horách, náměstí (7 km) - Ostružník (11,5 km) – Vrchmezí (12 km) - Šerlich, Masarykova chata (17 km) – Velká Deštná, srub HS (20,5 km) – ... |
žlutá | Rzy, Čížkův mlýn (1,5 km) – Sněžné, střed obce (4,5 km) – Na Krahulci (6 km) –Dobřany (7,5 km) –Šediviny, bus (10,5 km) – Šediviny, kostel (12km) – Prázova bouda (13,5 km) – Lomy (16,5 km) – Uhřínov, skanzen Villa Nova (22 km) - Kačerov, kostel (27 km) - chata Kovárna (30 km) - Rokytnice v Orlických horách, náměstí (39km) |
červená | (Jiráskova horská cesta) Nový Hrádek, pod hradem (0,5 km) – Doly (1 km) – Holubí palouk (3 km) – údolí Olešenky (5,5 km) – Peklo (7 km) – Nové Město nad Metují (13 km) |
po červené na rozcestí Nový Hrádek, pod hradem (0,5 km) a dále po zelené Rokole (2 km) – Tis (3 km) | |
žlutá | Krahulčí (1,5 km) – U Jana (2,5 km) – Hraniční potok (3 km) – Pod Kašparkou (3,5 km) –Louky u České Čermné (4,5 km) – Česká Čermná (6 km) – Dobrošov, pevnost (8,5 km) –Dobrošov, Jiráskova chata (9,5 km) |
Dopravní dostupnost
autobusová zastávka se nachází na náměstí. Nový Hrádek má přímé autobusové spojení do Náchoda, Nového Města nad Metují, Dobrušky a Olešnice v Orlických horách (ve všech směrech i o víkendu). V letě je možno využít cyklobusu Náchod – Nový Hrádek – Olešnice v Orl. h. – Šerlich. Nejbližší železniční stanice je v Novém Městě nad Metují (11 km).
zaparkovat lze na náměstí